O Biegu Jaćwingów

Wyślij przekaz informacyjny:

Bieg Jaćwingów jest najstarszą imprezą zimową na Warmii i Mazurach i zdecydowanie największą w tym regionie Polski. Powstał w latach 70-tych XX wieku, w czasie, kiedy w Polsce i na świecie wzrastała popularność narciarskich biegów masowych. Jest tylko 3. lata młodszy od najstarszego biegu w Polsce – Biegu Piastów. Jednak, ze względu na brak śniegu na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku, kilka edycji nie odbyło się.

Do tej pory odbyło się już 24. edycji tej wspaniałej imprezy, która pokazuje, że narciarstwo, a szczególnie biegi, są wspaniałą formą rekreacji, integracji i wypoczynku. Bieg Jaćwingów był rozgrywany w swojej dotychczasowej historii na różnych, zmieniających się trasach i dystansach.

Od wielu już lat, bieg główny rozgrywany jest na dystansie 20 km techniką dowolną. Narciarstwo w Gołdapi i w północno-wschodniej Polsce ma swoje wieloletnie tradycje. Przed Biegiem Jaćwingów, organizowane były: „Puchary Nizin”, „Puchar Miast”, „Wędrówki Północy”, czy maratony narciarskie. Trasa Biegu Jaćwingów od początku biegnie przez Las Kumiecie, malowniczą część Puszczy Rominckiej, która jest oddzielona jeziorem Gołdapskim, przez które przebiega granica Polsko-Rosyjska. Las Kumiecie jest atrakcją samą w sobie, przemierzając trasy biegowe, można obserwować budowle pozostałe po kwaterze Luftwaffe. Bieg Jaćwingów jest wydarzeniem sportowym, towarzyskim i centralnym wydarzeniem zimowym na Warmii i Mazurach.

Zapraszam do współpracy wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w organizację jubileuszowego XXV Biegu Jaćwingów, a także w rozwój i popularyzację biegów narciarskich. Z Waszą pomocą, wspólnie osiągniemy dużo więcej!

Marek Kuskowski
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi

Wyślij przekaz informacyjny:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.